
Skąd się biorą zaparcia?
Trudności w normalnym wydalaniu stolca i długotrwałe zaparcia mogą powodować inne choroby, dlatego warto przeciwdziałać tej dolegliwości. Warto więc zadać sobie pytanie, dlaczego ono występuje.
Na pracę jelit wpływ mają rozmaite rodzaje zaburzeń czynnościowych. Każdego roku prawie jedna czwarta osób cierpi na zaparcia, które są jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń perystaltyki, szczególnie wśród kobiet – cierpią one na zaparcia średnio trzykrotnie częściej niż mężczyźni. W trakcie ciąży u kobiet istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zaparć. U poszczególnych osób częstotliwość wypróżnień jest bardzo różna. Z definicji zaparcie oznacza zmniejszenie częstotliwości wypróżnień (mniej niż 3 na tydzień) połączone z utrudnionym wypróżnianiem lub uczuciem niepełnego wypróżnienia. Stolec jest często twardy i niewielkich rozmiarów. Pacjenci mogą nie tylko odczuwać ból podczas defekacji, ale też dyskomfort w układzie trawiennym, skurcze brzucha lub wzdęcia. Na podstawie czasu trwania objawów wyróżniamy zaparcia sporadyczne (przejściowe) i zaparcia przewlekłe (objawy utrzymujące się przez kilka tygodni). Należy koniecznie skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia przyczyn organicznych.Przyczyny sporadycznych zaparć często leżą w diecie ubogiej w błonnik, niedostatecznym nawodnieniu organizmu oraz siedzącym trybie życia. Najważniejszym środkiem walki z zaparciami jest więc zmiana diety, zwiększenie ilości przyjmowanego błonnika oraz dziennego spożycia wody. Dobrze jest też pić wodę o wysokiej zawartości magnezu. Korzyści przynosi także regularna aktywność fizyczna, ponieważ wspiera ona stymulowanie perystaltyki. Na pracę układu trawiennego mogą mieć też wpływ inne czynniki związane z naszym stylem życia: zaleca się, aby nie odkładać udania się do toalety, starać się korzystać z niej o ustalonych porach i nie spieszyć się! Jeśli zmiana diety nie wystarcza do usprawnienia perystaltyki, można rozważyć zastosowanie środków przeczyszczających w celu wywołania lub przyspieszenia wyparcia stolca.
Owocnej lektury!
Trudności w normalnym wydalaniu stolca i długotrwałe zaparcia mogą powodować inne choroby, dlatego warto przeciwdziałać tej dolegliwości. Warto więc zadać sobie pytanie, dlaczego ono występuje.
Istnieją konkretne wytyczne, które pozwalają na rozpoznanie zatwardzenia bez wizyty u lekarza. Zatem jakie są objawy zaparcia?
Stosowanie osmotyków – leków, które sprawią, że do światła jelita dostanie się woda na zasadzie wspomnianej osmozy – może przynieść ulgę pacjentowi z zaparciem.
Podstawowym sposobem na zaparcia jest odpowiednia dieta, ale warto też wiedzieć, jakimi środkami bez recepty można wspomóc swój organizm w sytuacji, gdy dojdzie do zaparcia.
Nawet co ósmy mieszkaniec Polski ma problemy z przewlekłymi zaparciami. Częstość występowania zatwardzenia rośnie wraz z wiekiem, a także częściej występuje ono wśród kobiet.
Zatwardzenie to obniżona częstotliwość wypróżniania przy jednoczesnej trudności w oddawaniu stolca.
Sposoby na zaparcia o charakterze sporadycznym opierają się na zastosowaniu odpowiedniej diety i zmianie stylu życia.
Leczenie zaparć opiera się przede wszystkim na odpowiedniej diecie i stylu życia.
W sieci znaleźć można wiele porad na zaparcia m.in.domowe sposoby.Przedstawiamy sposoby na zatwardzenie, które pozwolą uniknąć nieskutecznych środków.
Zaparcia - co należy jeść, a czego nie spożywać, by ich uniknąć i czuć się dobrze?
Jeżeli odpowiednia dieta i zmiana stylu życia nie wystarczają, możesz zastosować leki przeczyszczające dostępne w aptece
Proszek do sporządzania roztworu doustnego w saszetkach