Jak radzić sobie z zaparciami w ciąży? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów
Gastroekspert > Zaparcia > Jak radzić sobie z zaparciami w ciąży? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów

Jak radzić sobie z zaparciami w ciąży? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów

Zaparcia dotyczą znacznej części całej populacji na świecie, ale i są charakterystyczną dolegliwością u kobiet ciężarnych. Mogą one dotykać nawet prawie połowy z nich. To –oraz dodatkowe przypadłości w ciąży, jak mdłości, zmęczenie, odbijanie i refluks, i tym podobne – może znacznie obniżyć samopoczucie w tym wyjątkowym okresie. Jak sobie radzić z zatwardzeniem w ciąży? Jakie są sprawdzone sposoby na prawidłowe wypróżnianie w ciąży?

Skąd biorą się zaparcia w ciąży?

Problemy z wypróżnianiem w ciąży, jak i większość zmian w organizmie kobiety ciężarnej, podyktowane są zwłaszcza zmianami hormonalnymi. W ciąży mamy do czynienia zwykle z zaparciami typu czynnościowego. Jak to się dzieje? Dla okresu ciąży charakterystyczny jest wzrost stężenia hormonu progesteronu. Oddziałuje to na działanie żołądka i całego układu pokarmowego: spowalnia perystaltykę i obniża siłę ruchów mięśni gładkich w układzie pokarmowym. Dodatkowo zmienia się ułożenie narządów w jamie brzusznej, macica podnosi się, naciskając na jelita. Ponadto pojawiają się dodatkowe problemy ze strony układu pokarmowego zwiększające ryzyko dolegliwości z wypróżnianiem. Są to na przykład: zmiany w pracy wątroby, pęcherzyka żółciowego, zastój żółcis1 .

Sposoby na zatwardzenie w ciąży

  1. Przede wszystkim w ciąży, ale i poza nią, na przebieg i częstotliwość występowania zaparć mają wpływ czynniki związane z naszym stylem życia, w tym dieta i ruch. Zacznijmy od tego drugiego. W ciąży aktywność fizyczna jest jak najbardziej zalecana. Pozwala na lepsze samopoczucie psychofizyczne, w tym działa odstresowująco, relaksująco, radzi sobie z łagodzeniem dolegliwości ciążowych, a także wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała w ciąży. W tym okresie zalecane są niezbyt intensywne aktywności, które cechują się niskim ryzykiem urazu, na przykład: pływanie, gimnastyka na piłce, jazda na rowerze, gimnastyka w wodzie, a także spacery czy nordic walking. Oczywiście warto omówić kwestię aktywności fizycznej w ciąży z lekarzem prowadzącym. Jednak każdy rodzaj ruchu będzie działał korzystnie na pobudzenie ruchów jelit, ułatwiając przechodzenie mas kałowych do dalszych odcinków układu pokarmowego.

  2. Drugą niebywale ważną kwestią jest dieta na zaparcia – tutaj należy zadbać szczególnie o zawartość błonnika w menu. Działa on jak miotła na zalegające w jelicie resztki pokarmowe i kałowe. Błonnik nie jest trawiony w ludzkim organizmie, ale w jelicie pęcznieje i pomaga zapobiegać zaparciom, pobudzając jelita do działania. Ale uwaga:  błonnik wiąże sporo wody, dlatego jednocześnie wraz z dietą bogatobłonnikową należy zadbać o wypijanie dużej ilości płynów. Najlepsze źródła błonnika to:
    – swieże warzywa, owoce,
    – pestki, nasiona, orzechy,
    – otręby, płatki zbożowe (nieprzetworzone),
    – ryż brązowy, makaron z mąki z pełnego przemiału (pełnoziarnisty),
    – mąka razowa, pełnoziarnista, graham,
    – kasza gryczana, pęczak, bulgur, komosa ryżowa, amarantus,
    – Pieczywo razowe, pełnoziarniste,
    – srączki, np. soczewica, fasola, groch, cieciorka2.

  3. Nawodnienie – to kluczowy element w zapobieganiu i niwelowaniu zaparć. Dzięki płynom wspieramy działanie wyżej opisanego błonnika, a dodatkowo wpływamy na prawidłowe funkcjonowanie soków żołądkowych, enzymów. Oddziałuje to na poprawę trawienia, co także przyczynia się do zmniejszenia problemów z wypróżnianiem. Co na zaparcia do picia? Najlepiej wybierać czystą wodę, niegazowaną, aby zmniejszyć dodatkowo ryzyko wzdęć i odbijania. Mimo wszystko pamiętajmy, że do dziennej puli płynów można wliczać wszelkie napoje, np. mleczne fermentowane napoje, napary ziołowe, słabe napary kawy czy herbaty, soki i smoothie. Należy celować w dzienne spożycie – najlepiej tylko niesłodzonych – płynów na poziomie co najmniej 2-2,5 litra.

  4. Wdrożenie do menu produktów wspomagających trawienie i niwelujących zaparcia – jak na przykład kiszonki, suszone śliwki, kleik z siemienia lnianego. Pomagają one utrzymać prawidłowy skład mikrobiomu jelitowego, a niektóre z nich są także źródłem błonnika.

  5. W walce z zaparciami w ciąży (i nie tylko) pomaga także regularność. Mamy tu na myśli zwłaszcza spożywanie posiłków o regularnych porach. Najlepiej ustalić godziny posiłków, które będą odpowiednio pasowały do naszego planu dnia i wówczas starać się ich pilnować cały czas. Pomoże to uregulować pracę układu pokarmowego i ruchy jelit, a dodatkowo przyczyni się do utrzymania prawidłowej masy ciała w ciąży.
Piśmiennictwo :
1. Warowna M. i wsp.: Styl życia oraz zmiany ogólnoustrojowe u kobiet w ciąży. Kosmetologia Estetyczna, 1 / 2019 / vol. 8, s. 77-83.
2. https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/zalecenia-dietetyczne-zaparcia.pdf [dostęp dn. 4.07.2022 r.].