Zaparcia w ciąży: co powinny wiedzieć kobiety?
Gastroekspert > Zaparcia > Zaparcia w ciąży: co powinny wiedzieć kobiety?

Zaparcia w ciąży: co powinny wiedzieć kobiety?

Zaparcia w ciąży stanowią bardzo częstą dolegliwość : dotykają nawet 40% ciężarnych kobiet! Występują one zwłaszcza podczas pierwszego i drugiego trymestru. Eksperci uważają, że wzrost poziomu żeńskich hormonów płciowych na początku ciąży ma negatywny wpływ na tranzyt jelitowy i uwodnienie stolca. Pod koniec ciąży macica wywiera nacisk na przewód pokarmowy.

Jest to więc zjawisko powszechne i w większości przypadków nie stanowi poważnego problemu. Ale uwaga! To nie znaczy, że zatwardzenie w ciąży należy lekceważyć. Poza dyskomfortem w życiu codziennym, zaparcia w ciąży mogą mieć konsekwencje zdrowotne. Wzrost ciśnienia w brzuchu podczas napierania przy wypróżnianiu może przyczynić się do osłabienia okolic krocza, sprzyjając powstawaniu hemoroidów. W takim razie co należy zrobić? 1

Przede wszystkim należy stosować się do kilku rad.

Zaparcia w ciąży – porady, jak ich uniknąć

evitare stipsi gravidanza

Pierwsza rada: należy pić wodę! Wykazano, że w czasie pierwszych miesięcy ciąży kobiety, które piją mało wody, częściej cierpią na zaparcia. W ciąży należy pić co najmniej 1,5 l wody dziennie. Ponadto przyjmowanie zbyt małej ilości wody sprzyja zakażeniom układu moczowego, co podczas ciąży może mieć poważne konsekwencje.

Wreszcie, by uniknąć zaparć, pożądane może być również dokonanie modyfikacji w sposobie odżywiania: należy jeść błonnik! To podstawowa porada dietetyczna, do której należy się stosować. Zaleca się spożywanie od 20 do 30 g błonnika dziennie.

Ponadto należy zrezygnować z pewnych złych nawyków. Przede wszystkim nie należy odkładać skorzystania z toalety, a zwłaszcza zachować regularny rytm wypróżnień. Bardzo pomocna może być również regularna aktywność fizyczna dostosowana do okresu ciąży (marsz, pływanie, lekkie ćwiczenia). W razie najmniejszych wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub położną1.

Przeczytaj nasz materiał dotyczący tego, co należy jeść podczas zaparcia.

Co robić w przypadku wystąpienia zaparcia w ciąży?

Stosowanie osmotycznego leku przeczyszczającego po zasięgnięciu porady lekarskiej nie jest przeciwskazane podczas ciąży. Jednak uwaga: w przypadku całkowitego braku wypróżnień utrzymującego się przez kilka dni, obecności bólu, wymiotów lub krwi w stolcu należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W rzadkich przypadkach zaparcie w ciąży może stanowić objaw poważniejszego problemu zdrowotnego1,2.

Zaparcia – czego nie jeść, gdyż powoduje zaparcia

Niektóre produkty mogą sprzyjać zaparciom. Dlatego osoby, które często miewają problemy z tranzytem jelitowym, powinny ich unikać. Należą do nich biały ryż, kapusta, seler, gotowana marchew, banany, pigwa, a także czekolada1,2.

Dowiedz się więcej na temat leków przeczyszczających

Piśmiennictwo:
1: Mares P., Siproudhis L., Teurnier F. Complications urinaires et digestives chez la femme et pendant la grossesse : une meilleure hydratation permet-elle de réduire les risques ? La revue Sage-femme, 2011
2 : Battu C. Troubles digestifs et grossesse. Actualités pharmaceutiques, listopad 2005 r.