Biegunka

Gastroekspert > Biegunka

Wśród różnych zaburzeń, które mogą wpływać na pracę naszych jelit, znajduje się oczywiście biegunka. Ostra biegunka jest dość powszechnym zaburzeniem pracy jelit – charakteryzuje się nagłym pojawieniem się wielu luźnych lub płynnych stolców (co najmniej 3 na dobę)1, którym mogą towarzyszyć bóle brzucha, gorączka, a czasem krew w stolcu.

W przypadku biegunki ostrej objawy utrzymują się do 2 tygodni, natomiast biegunka przewlekła trwa co najmniej 2 tygodnie, najczęściej towarzyszą jej utrata wagi i poważne infekcje nie związane z przewodem pokarmowym1.

Bez względu na przyczynę powstania biegunki (zakażenie bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze, zatrucie pokarmowe, biegunka na skutek stresu, spowodowana inną chorobą, działanie niepożądane leku itp.) i jej mechanizm (biegunka osmotyczna , biegunka wydzielnicza, biegunka ruchowa itp.), głównym niebezpieczeństwem dla zdrowia jest znaczna utrata wody, w szczególności u małych dzieci i osób starszych.

Postępowanie w przypadku biegunki opiera się zatem w pierwszej kolejności na nawodnieniu poprzez picie dużej ilości płynów lub elektrolitów. Leczenie biegunki może być ewentualnie uzupełnione przez przyjmowanie leków (przeciwbakteryjnych, adsorbentów, hamujących pracę jelit, przeciwbiegunkowych na bazie drobnoustrojów, przeciwwydzielniczych). Jeśli po upływie 2 do 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

W tym rozdziale poświęconym biegunce znajdziesz wiele informacji i porad, aby lepiej zrozumieć pochodzenie różnych rodzajów biegunki, dowiedzieć się, jak ograniczyć ich występowanie oraz poznać różne dostępne metody leczenia. Miłej lektury!

biegunka

Ostra biegunka

Co to jest ostra biegunka ? Jakie są przyczyny biegunki ? Biegunka po jedzeniu, biegunka po antybiotyku, biegunka podróżnych - sprawdź najważniejsze informacje.

SMECTA®

Oryginalny lek Smecta® Kompleksowe rozwiązanie na biegunkę dla całej rodziny: ​HAMUJE i LECZY biegunkę!

SMECTA®Odkryj SMECTA®

SMECTAGO®

Wygodne rozwiązanie na biegunkę: wyrób medyczny gotowy do wypicia prosto z saszetki!

SMECTAGO®Odkryj SMECTAGO®

Bibliografia:

1. The treatment of diarrhoea: A manual for physicians and other senior health workers. WHO 2005; CoManDo: ALL-FR-003904