Zaparcia – co jeść podczas dolegliwości
Gastroekspert > Zaparcia > Zaparcia – co jeść podczas dolegliwości

Zaparcia – co jeść podczas dolegliwości

Zaparcie jest bardzo częstym objawem: np. w Polsce doświadcza go ok. 30% osób. Złe nawyki żywieniowe mogą powodować zaparcia. Dieta i świadomość jakie produkty żywnościowe należy i nie należy jeść, by uniknąć zatwardzenia są niezwykle ważne.

Więcej informacji o zaparciach o charakterze sporadycznym u osób dorosłych

Woda i błonnik pozwalają uniknąć zaparć!

stipsi fibre

Pierwsza rada jest prosta i można ją łatwo zastosować: należy pić wodę! Przynajmniej 1,5 l dziennie. Wykazano, że picie niedostatecznej ilości wody, a w konsekwencji odwodnienie może być bezpośrednią przyczyną zaparć. Należy wybierać wodę bogatą w minerały (zwłaszcza w magnez).
Druga rada również jest nieskomplikowana: by uniknąć zaparcia – dieta powinna być pogadata w błonnik! Łatwo powiedzieć, ale co to takiego jest ten błonnik? I jak jeść go więcej? Błonnik pokarmowy jest składnikiem, który nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym. Umożliwia zwiększenie pojemności zawartości przewodu pokarmowego, co ułatwia tranzyt jelitowy, a zatem ogranicza występowanie zaparć. Zaleca się stopniowe zwiększanie zawartości błonnika w diecie do 25–30 g dziennie. Ale gdzie można znaleźć błonnik? Wśród tradycyjnych produktów żywnościowych istnieją trzy główne źródła błonnika: przede wszystkim warzywa, pieczywo (razowe…) oraz owoce1.

Zaparcia – co jeść, aby przeciwdziałać zaparciom…

alimenti anti stipsi

Wśród produktów żywnościowych zawierających najwięcej błonnika można wymienić suchary z mąki z pełnego przemiału oraz groch łuskany. Owoce i warzywa gotowane, w postaci zup lub kompotów, mogą pomóc osobom cierpiącym na regularne zaparcia. Dieta obfita w jabłka, śliwki suszone, daktyle, migdały, orzechy, figi, a także szpinak będzie najskuteczniejsza w walce z zaparciami. W przypadku niektórych osób zwiększenie porcji spożywanego błonnika może mieć niekorzystne skutki (wzdęcia). Bez wahania należy poprosić o radę dietetyka(1,2).

Produkty żywnościowe, które sprzyjają występowaniu zaparć

Niektóre produkty mogą powodować zaparcia. Dieta osób, które często miewają problemy z tranzytem jelitowym powinna zawierać jak najmniej : białego ryżu, kapusty, selera, gotowanej marchwi, bananów, pigw, a także czekolady1,2.

Kawa: korzystna czy niekorzystna w przypadku zaparć?

Często słyszy się, że duża filiżanka kawy pomaga skłonić organizm do wypróżnienia. Czy tak faktycznie jest? W rzeczywistości, jak to często bywa, wszystko zależy od ilości: wydaje się, że jedna filiżanka dziennie nieco zmniejsza ryzyko zaparć. Jednak spożywanie więcej niż 6 filiżanek kawy dziennie może spowolnić tranzyt jelitowy. Dzieje się tak, ponieważ kawa zwiększa wydzielanie moczu, co prowadzi do odwodnienia (które może sprzyjać zaparciom)3.

Piśmiennictwo :
1: Magali Neveur. Alimentation et constipation. La revue de l’infirmière, maj 2013 r.
2: Degena L. i wsp. Réalités et mythes à propos de la constipation. Forum medic suisse. 2008, s. 913–918.
3: Dukas L. i wsp. Association between physical activity, fiber intake, and other lifestyle variables and constipation in a study of women. Am J Gastroenterol. 2003;98(8):1790.