Zaparcia – leczenie jest ważne
Gastroekspert > Zaparcia > Zaparcia – leczenie jest ważne

Zaparcia – leczenie jest ważne

Zaparcia o charakterze sporadycznym mogą być bardzo uciążliwe dla osób, które na nie cierpią. W niektórych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, by ustalić przyczynę tego objawu. Jednak w znakomitej większości przypadków zaparcie nie wskazuje na nic poważnego. Czasem słyszy się, że gromadzenie się stolca podczas zaparcia może prowadzić do zatrucia. Uspokajamy: na szczęście to nieprawda1! Ale skoro nie są one objawem poważnym, dlaczego należy leczyć zaparcia? W rzeczywistości zaparcia, w tym te o charakterze sporadycznym, mogą być bardzo uciążliwe dla osób, które na nie regularnie cierpią.

Przeczytaj także: Kiedy należy się skonsultować z lekarzem?

Zaparcia – leczenie i wpływ na jakość życia

stipsi qualita di vita

Zaparcia o charakterze sporadycznym zawsze wiążą się z dyskomfortem fizycznym, a czasem z także bólami brzucha. Dyskomfort i ból mogą mieć wpływ na nastrój oraz sen. Dlatego zaparcia mogą mieć konsekwencje w zakresie jakości życia. Osobom cierpiącym na nie trudno jest poruszyć ten temat w rozmowie z bliskimi, a nawet lekarzem. Zaparcia mogą wywoływać uczucia wstydu, winy i bezradności. Pacjentom czasem bardziej doskwierają konsekwencje psychologiczne niż objawy fizyczne. Zaparcia mogą mieć negatywny wpływ na pracę, studia, a nawet kontakty towarzyskie2.

Wpływ zaparć na zdrowie fizyczne

Często osoby cierpiące na zaparcia muszą silnie napierać podczas wypróżniania. W dłuższej perspektywie może to nasilić objawy choroby hemoroidalnej. Hemoroidy są strukturami naczyniowymi naturalnie obecnymi w okolicy odbytu. Wysiłek związany z napieraniem może uszkodzić tkanki wokół hemoroidów, co z kolei je osłabia. Naczynia te mogą wypadać z odbytu, powodując dyskomfort, a także wiązać się z krwawieniem i bólem. W niektórych przypadkach mogą nawet zaczopować odbyt i doprowadzić do niedrożności, co stanowi stan nagły3. Obecność bolesnych hemoroidów w miejscu przechodzenia stolca może być odpowiedzialna za zaparcia… To prawdziwe błędne koło!

Zaparcia – leczenie

Leczenie zaparć o charakterze sporadycznym polega na stosowaniu się do zaleceń w zakresie higieny i dietetyki. Nie wahaj się również skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Przeczytaj także: Zaparcia o charakterze sporadycznym: co robić?

Piśmiennictwo:
1: L. Degen i wsp. Réalités et mythes à propos de la constipation – State of the Art. Forum Med Suisse 2008;8(47):913-918
2: Fondation canadienne de la santé digestive. Comprendre la prévalence et l’impact de la constipation au Canada. Luty 2014 r.
3: J.-D. Zeitoun i wsp. Pathologie hémorroïdaire: de la physiopathologie à la clinique. Press Med, 2011, s. 920–926.