Forlax, Twój naturalny sposób w walce z zaparciami!
Gastroekspert > Zaparcia > Forlax, Twój naturalny sposób w walce z zaparciami!

Forlax, Twój naturalny sposób w walce z zaparciami!

Zaparcia najczęściej kojarzą nam się z trudnym wypróżnianiem i rzadkimi wizytami w toalecie. Wydawałoby się, że to dolegliwość, która – od czasu do czasu – dotyka każdego. Tak naprawdę zaparcie to oznaka, że w naszym organizmie nie wszystko funkcjonuje prawidłowo. Zaparcie nie jest naturalnym stanem rzeczy i należy mu przeciwdziałać. Podstawowym sposobem na zaparcia jest odpowiednia dieta, ale warto też wiedzieć, jakimi środkami bez recepty można wspomóć swój organizm w sytuacji, gdy dojdzie do zaparcia.

Co to jest zaparcie i skąd się bierze?

Zaparcie diagnozowane jest wtedy, gdy wypróżniamy się jedynie do dwóch razy w tygodniu i mamy do czynienia z twardym, trudnym do wydalenia stolcem. Zaparciu nierzadko towarzyszy ból brzucha oraz odbytu. Przyczyny zaparć mogą być następujące:

  • nieodpowiedni sposób odżywiania – dieta uboga w błonnik, słabe nawodnienie, ale także dieta bogato błonnikowa przy jednocześnie zbyt małym spożyciu płynów, nieregularne spożywanie posiłków, jedzenie zbyt małych lub zbyt dużych porcji;
  • stres, pośpiech;
  • choroby, w tym dotyczące tarczycy czy też układu pokarmowego;
  • siedzący tryb życia, mała lub brak aktywności fizycznej.

Jak naturalnie wspomagać organizm w zaparciu?

Podstawowymi działaniami, jakie możemy podjąć, by pomóc sobie z zaparciami, są zwiększenie aktywności fizycznej oraz poprawienie sposobu odżywiania. Zanim zastosujemy jakikolwiek lek na zaparcia, warto upewnić się, że pod kątem stylu życia wprowadziliśmy już korzystne i zdrowe zmiany.

Co możemy rozumieć przez aktywność fizyczną i dietę przeciwko zaparciom?

  • Zaleca się co najmniej 30 minut dowolnego typu aktywności fizycznej dziennie.  Może to być intensywny trening sportowy, ale za aktywność fizyczną z  powodzeniem można uznać także spacer z psem, prace ogrodowe, jazdę na rowerze czy taniec. Warto wybrać swoją ulubioną aktywność lub kilka aktywności i wykonywać je każdego dnia. Wystarczy już nawet pół godziny, by korzystnie wpłynąć na układ pokarmowy, pobudzić jego pracę, zwiększyć naturalne ruchy jelit odpowiadające za przesuwanie mas kałowych w stronę odbytnicy.

Jeśli chodzi o dietę, to podstawowymi aspektami działającymi przeciw zaparciom są błonnik i nawodnienie.

  • Błonnik to produkt pochodzenia roślinnego i charakteryzuje się tym, że nie jest w całości trawiony przez ludzki układ pokarmowy. Gdy znajdzie się w jelicie, zaczyna pęcznieć, wiążąc wodę, a przez zwiększanie swojej objętości, zaczyna drażnić mechanicznie ściany jelit, pobudzając je do pracy. Błonnik zwiększa też objętość mas kałowych, a dodatkowo jest jednym z produktów, którymi żywią się bakterie obecne w jelicie (tzw. mikrobiom jelitowy). Liczne badania wskazują na to, że dobrze odżywiony mikrobiom przekłada się na lepszą pracę jelit, normalizację pracy układu pokarmowego, jak i mniejszą podatność organizmu na różnego rodzaju choroby. Błonnik w diecie uzupełnimy, spożywając świeże warzywa, owoce, strączki, a także pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, pestki i nasiona. Warto, by któreś z tych źródeł błonnika zawsze znajdowało się na naszym talerzu.
  • Nawodnienie to niezwykle ważny aspekt diety, wiążący się także i z procesem pęcznienia błonnika. Co więcej, samo jedzenie produktów bogatych w błonnik, bez odpowiedniego spożycia płynów, może przyczynić się do zwiększenia zaparć. Jak już wiesz, błonnik wiąże wodę w układzie pokarmowym i gdy jest jej za mało, masa kałowa staje się zbyt sucha i twarda. Dlatego pamiętaj, by zadbać o regularne picie płynów, w tym wody, naparów ziołowych, herbaty, napojów mlecznych czy soków owocowych i warzywnych. Najlepiej w ogólnej ilości co najmniej dwóch litrów.

Forlax (10 g) – gdy dieta i aktywność to za mało

Lek na zaparcia Forlax to produkt, o którym warto pamiętać, kiedy mimo stosowania się do powyższych porad, nadal cierpimy przez dokuczliwe zaparcia. Substancją czynną, którą zawiera, jest makrogol 4000 – związek wykazujący działanie przeczyszczające i osmotyczne. Innymi słowy, makrogol 4000 zawarty w leku Forlax nie wchłania się do krwiobiegu i działa bezpośrednio w jelicie. Tam zwiększa ilość obecnej wody, a przez to poprawia konsystencję stolca – z trudnej do wypróżnienia, twardej i suchej, do miękkiej, odpowiednio zwilżonej i w konsekwencji łatwiejszej w defekacji.

Ulotka leku Forlax potwierdza, że jest on bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dzieci (po ukończeniu 8. roku życia). Co więcej, u dzieci,  można go stosować nawet do 3 miesięcy, u dorosłych nie ma ograniczeń czasowych. Dzienna dawka leku to 1-2 saszetki, które tuż przed podaniem należy rozpuścić w szklance wody (co najmniej 50 ml). Dodatkowo, lek na zaparcia Forlax jest bezpieczny także dla diabetyków, osób stosujących (ze względów zdrowotnych) dietę bez galaktozy, jak również dla kobiet w ciąży i karmiących.

Podsumowując – w przypadku nawracających zaparć warto ustalić przyczynę, zmienić swój sposób odżywiania, zwiększyć ilość ruchu na co dzień i pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Jednak, jeżeli objawy zaparć, mimo wdrożenia tych zmian, nadal się pojawiają i dokuczają Ci w codziennym funkcjonowaniu – nie czekaj i zastosuj lek Forlax (10 g), łatwo dostępny bez recepty. Reguluje pracę jelit i działa w naturalny sposób. Ty i Twoje jelita szybko odczujecie ogromną ulgę!

Piśmiennictwo
1.J. Dzieniszewski: Zaparcia stolca, [w:] Praktyczny podręcznik dietetyki, [red.:] M. Jarosz, IŻŻ, MZ, Warszawa, 2010, s. 196-202.
2.M. Jarosz, J. Dzieniszewski [red. nauk.]: Zaparcia, Wyd. Lek. PZWL, Warszawa, 2003, s. 9-66.
3.Forlax 10 g – ulotka dołączona do opakowania [https://pl.forlax.com/websites/forlax/wpcontent/uploads/sites/3/2022/02/22124351/20220111_ulotka_Forlax.pdf]