Bóle menstruacyjne

Gastroekspert > Skurczowy ból brzucha > Bóle menstruacyjne

Ponad połowa miesiączkujących kobiet i dziewcząt przyznaje, że podczas okresu, a zwłaszcza w jego pierwszych dniach, doświadcza różnego rodzaju dyskomfortu, w tym dolegliwości bólowych i skurczów. U 10% ankietowanych ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie[1].

Czym są bóle menstruacyjne?

Bóle menstruacyjne to bóle towarzyszące miesiączce, czyli naturalnemu krwawieniu z dróg rodnych wywołanemu częściowym złuszczaniem się śluzówki trzonu macicy i usuwaniem jej fragmentów z organizmu. Dolegliwości są rezultatem skurczów mięśni macicy, jak również tymczasowego uwrażliwienia tkanek na bodźce bólowe, spowodowanego zmianami hormonalnymi podczas miesiączki (wzmożone wydzielanie hormonu prostaglandyny odpowiada za silne i częste skurcze macicy). Ból jest odczuwany przede wszystkim w podbrzuszu, choć może on także promieniować w okolice krzyża. Najbardziej dokuczliwy bywa zazwyczaj w drugim i trzecim dniu krwawienia[2], choć wiele kobiet skarży się też na silne dolegliwości w pierwszym dniu.

Podatność na bóle menstruacyjne

Niektóre grupy kobiet są potencjalnie bardziej narażone na silne dolegliwości bólowe podczas miesiączki niż inne. Należą do nich panie, które:

  • rozpoczęły miesiączkowanie we wczesnym wieku (wcześniej niż w 11. roku życia),
  • mają bardzo obfite krwawienia,
  • są otyłe lub mają nadwagę,
  • palą tytoń lub często piją alkohol,
  • są narażone na silny stres, w tym m.in. perfekcjonistki, osoby bardzo wrażliwe, niestabilne emocjonalnie[3] .

Co wpływa na intensywność odczuwania bólu menstruacyjnego?

Badania dowiodły, że ryzyko wystąpienia bólów menstruacyjnych i innych towarzyszących im dolegliwości obniża się u kobiet, które są aktywne fizycznie (wykonują zwłaszcza ćwiczenia rozciągające), ograniczają spożycie potraw tłustych, słonych, słodkich, nie piją alkoholu ani kawy, spożywają za to dużo warzyw i owoców. Rzucenie palenia i unikanie stresu również pomagają zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się silnego bólu. Niektórzy badacze przypuszczają, że regularne ćwiczenie jogi i poddawanie się zabiegom akupunktury mogą zmniejszać dolegliwości bólowe, lecz wciąż potrzeba więcej badań, które potwierdziłyby tę hipotezę[4].

Odczuwanie bólu menstruacyjnego i towarzyszących mu skurczów można złagodzić niektórymi ziołami oraz środkami przeciwbólowymi i lekami rozkurczowymi, takimi jak Buscopan. Warto wspomóc się także ciepłymi okładami (np. termoforem) stosowanymi na okolice podbrzusza, jednak oprócz ulgi mogą one także przynieść nasilenie krwawienia. Pamiętajmy, aby w czasie okresu nie używać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ substancja ta również wzmaga krwawienie. Unikajmy też mocnej kawy i herbaty, spożywajmy natomiast dużo produktów bogatych w magnez i wapń.

Miesiączka nie musi oznaczać rezygnacji z pracy czy z zaplanowanych rozrywek i zwykłych przyjemności. Warto poznać przyczyny silnych dolegliwości bólowych, aby móc podjąć odpowiednie działania w celu ich wyeliminowania, np. zmienić tryb życia na zdrowszy (poprzez dietę, aktywność fizyczną). Wprowadzenie takich zmian może złagodzić bóle menstruacyjne.

Sick woman holding her belly

Bóle menstruacyjne – objawy

Bóle menstruacyjne, określane inaczej jako bolesne miesiączkowanie, są najczęściej występującą kobiecą dolegliwością fizjologiczną – dotyczą ok. 85% miesiączkujących kobiet.