Ból brzucha

Ból brzucha jest dolegliwością powszechną, która przydarzyła się chyba każdemu z nas. Skarży się na niego regularnie 20–30% osób dorosłych. W większości przypadków ból brzucha nie jest symptomem groźniejszego schorzenia, aczkolwiek zarówno ostry, jak i przewlekły ból czy dodatkowe, niepokojące objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza[1].

Przyczyny bólu brzucha

Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha zaliczyć należy zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, jak również choroby zapalne oraz schorzenia związane z owrzodzeniem błony śluzowej. Do dość częstych należą także choroby prowadzące do niedrożności jelit, przewodów żółciowych lub trzustkowych. Kolejną grupą chorób wywołujących ból brzucha są choroby metaboliczne i neurologiczne, ale te – w porównaniu z zaburzeniami czynnościowymi czy chorobami zapalnymi – zdarzają się rzadko. Ból w dole brzucha może być ponadto symptomem schorzenia układu moczowego lub rozrodczego[2].

układ_pokarmowy

Zrozum swój brzuch

Jak to działa ? Zanim zrozumiesz, skąd bierze się ból brzucha, ważne jest, aby poznać, gdzie znajduje się każdy z organów jamy brzusznej i jak działa