Jak wyleczyć zaparcia? Poznaj 5 domowych sposobów!
Gastroekspert > Zaparcia > Jak wyleczyć zaparcia? Poznaj 5 domowych sposobów!

Jak wyleczyć zaparcia? Poznaj 5 domowych sposobów!

Zaparcia dotyczą nawet co trzeciej osoby w populacji i mogą znacznie obniżać jakość życia. O zaparciu mówi się, gdy przez co najmniej 12 tygodni dochodzi do co najmniej dwóch z kilku objawów: wzmożonego parcia na stolec, twardego stolca trudnego do wypróżnienia, uczucia niepełnej defekacji bądź uczucia pełności w jelitach, a także ręcznego wspomagania defekacji. Jeśli któreś z tych objawów Cię dotyczą, koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jakie są skuteczne domowe sposoby na zaparcie.

Leczenie zaparć zacznij od zmiany menu

Dieta to podstawowy aspekt, który należy wziąć pod uwagę w leczeniu zaparć. To co jemy, ma ogromne przełożenie na pracę układu pokarmowego. Dlatego przy zaparciach musimy tym bardziej przemyśleć swoje menu. Bardzo pomocny w walce z zaparciami jest błonnik, czyli nietrawione w ludzkim układzie pokarmowym części roślin. Błonnik pęcznieje, znajdując się w jelicie, przez co pobudza jelita do działania, delikatnie je podrażniając. Ponadto błonnik bierze udział w formowaniu mas kałowych, zwiększa objętość stolca i poprawia jego konsystencję. Dobowe zalecane spożycie błonnika dla dorosłego człowieka to 20-40 gramów, ale w przypadku walki z zaparciami ta wartość może wzrastać nawet do 70 gramów na dzień. Błonnik można znaleźć w produktach spożywczych jak na przykład: owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, suszone owoce, otręby, pełnoziarniste kasze, ryże, makarony, orzechy, pestki, czy nasiona. Istnieją skuteczne suplementy z błonnikiem, którymi można wspomagać swoje codzienne odżywianie

Do diety można wprowadzić także kilka produktów, które mają szczególnie korzystne działanie w zakresie niwelowania zaparć. To przede wszystkim suszone śliwki (źródło błonnika), „kisiel” z siemienia lnianego (błonnik i substancje śluzowe), kiszonki (źródło probiotyków).

Jednocześnie należy pamiętać, że błonnik „wyciąga” wodę z jelit. Dlatego też musimy szczególnie zadbać o prawidłową podaż płynów – zwłaszcza gdy modyfikujemy swoją dietę w stronę bardziej bogatej w błonnik. Zaleca się spożywanie co najmniej 1,5-2 litrów płynów dziennie, lecz w sytuacji, kiedy staramy się zniwelować zaparcia, ta wartość powinna być wyższa – nawet do 3-4 litrów dziennie. Nawodnienie można poprawiać nie tylko samą wodą, choć ta jest najbardziej zalecana z różnych względów zdrowotnych. Natomiast warto wiedzieć, że do dziennej puli płynów można wliczać również fermentowane napoje mleczne, napary ziołowe, słabe napary herbaty i kawy, soki oraz smoothie.

Leki przeczyszczające bez recepty1

Jeśli przez kilka tygodni stosujesz prawidłową dietę, a jednak nie odczuwasz zadowalającej zmiany w stanie zdrowia, możesz sięgnąć po środki apteczne, które wspomogą walkę z zaparciami. Najpopularniejszym rodzajem leków – najczęściej bez recepty – są osmotyczne środki przeczyszczające. Działają one na zasadzie upłynniania mas kałowych, ułatwiając ich przesuwanie i wydalanie. Najpopularniejsze z nich to glikol polietylenowy i laktuloza. Istnieją także środki podrażniające ściany jelit,  co zwiększa ruchy jelitowe. Najczęściej jest to bisakodyl, ale także ziele senesu (lek ziołowy). Nie są to co prawda typowe domowe sposoby na zaparcie, ale należą do działań, które można podjąć bez konieczności wizyty u lekarza. Ważne, by pamiętać, że środki podrażniające przeznaczone są do krótkotrwałego stosowania, podczas, gdy glikol polietylenowym może być bezpiecznie używany nawet przez kilka miesięcy.

Trening behawioralny na zaparcia

Rzadziej wykorzystywaną metodą na zaparcia, którą można wykorzystywać także w domowym zaciszu jest trening defekacji. Aby go wykonywać, najpierw warto się go odpowiednio nauczyć u specjalisty. Zwykle taki trening polega na powtarzaniu prób wydalenia specjalnego balonika. Jego elementem jest też nauka właściwego rozkurczania i spinania mięśni biorących udział w procesie defekacji.

W domu możemy też zadbać o odpowiednią pozycję do wypróżniania. To wbrew pozorom istotna kwestia, zwłaszcza gdy borykamy się z przewlekłymi zaparciami. O czym należy wówczas pamiętać? Ważne są takie elementy, jak: niewstrzymywanie chęci defekacji, prawidłowa postawa – z uniesieniem kolan powyżej linii bioder2. Może w tym pomóc podłożenie pod nogi klocka lub pudełka, które pozwoli na uniesienie kolan.

Warto pamiętać, że przy przewlekłych, ciężkich zaparciach najlepiej wprowadzić wszystkie wymienione w tym artykule domowe sposoby na zaparcia, a dodatkowo warto udać się do specjalisty. Być może będzie konieczne wykonanie pewnych badań diagnostycznych lub wprowadzenie bardziej specjalistycznej terapii.

Piśmiennictwo :
1. Hermann J. i wsp.: Praktyczne zasady postępowania w zaparciach u dorosłych. Ginekol Pol. 2012, 83, 849-853.
2. Daniluk J.: Przewlekłe zaparcia — niedoceniany problem kliniczny. Varia Medica. 2018 tom 2, nr 4, s. 286–296.